Alumni

Where do the Dutch National Ballet Academy alumni dance after graduation?

NBA Students job offers 2020
Mila Caviglia  - Dutch National Ballet Junior Company 1st year 
Isaac Mueller - Dutch National Ballet Junior Company 1st year 
Giorgi Potskhisvili - Dutch National Ballet Junior Company 1st year 
Gaia Finetto - Czech National Ballet 
Sena Kitano - Northern Ballet
Daniela Thorne - Zürich Ballet (Junior)
Gregoire Duchevet - Zürich Ballet (Junior) 
Lea Visser - Introdans (stage)
Leah Reiter - Introdans (stage)

Flow from the Junior Company to the main company of Dutch National Ballet:
Alejandro Zwartendijk
Bela Erlandson
Sander Baaij 
Leo Hepler
Davi Ramos 
Elisabeth Tonev 
Beatriz Kuperus 

Flow from the 1st year Junior Company to the 2nd year Junior Company:
Philippe Magdelijns
Claire Tjoe-Fat
Emma Mardegan 
Sebia Plantefeve

Wenjin Guo - Shanghai Ballet

Contracts season 2019/2020
Emma Mardegan — Junior Company Dutch National Ballet, 1st year
Claire Tjoe Fat — Junior Company Dutch National Ballet, 1st year
Philippe Magdelijns — Junior Company Dutch National Ballet, 1st year
Gene Goodman — internship Introdans
Leah Reiter — internship Introdans
Sarah Dadonova — Ballet Národní divadlo Brno (NdB), National Theater Brno, Czech Republic
Moe Fujiwara — National Ballet of Rumenia
Ruben Genet — National Ballet of Litouwen
Mischa Goodman — National Ballet of Finland, Junior Company
Guus Hak — National Ballet of Hungary
Minori Nakashima — Ballet Berlin Staatsoper
Jillis Roshanali  — BallettCompagnie Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater

Flow from the first or second year of the Junior Company
Dingkai Bai — Dutch National Ballet, élève
Kira Hilli — Dutch National Ballet, élève
Manu Kumar — Dutch National Ballet, élève
Alexandria Marx — Dutch National Ballet, élève
Conor Walmsley — Dutch National Ballet, élève
Lore Zonderman — Dutch National Ballet, élève
Yuka Masumoto — National Ballet of Finland
Madison Ayton — Moulin Rouge, Paris
Sander Baaij — Junior Company  Dutch National Ballet, 2nd year
Bela Erlandson — Junior Company  Dutch National Ballet, 2nd year
Wenjin Guo — Junior Company  Dutch National Ballet, 2nd year
Alejandro Zwartendijk — Junior Company  Dutch National Ballet, 2nd year

Study year 2017-2018
Alejandro Zwartendijk - Junior Company – Dutch National Ballet - Amsterdam
Conor Walmsley-  Junior Company – Dutch National Ballet – Amsterdam
Georgia Neaverson - Polish National Ballet
Irene Blankenstijn - Introdans – Arnhem
Jillis Roshanili  - Introdans - Arnhem
Lexie Marx - Junior Company – Dutch National Ballet – Amsterdam
Louise Ducreux - Hungarian National Ballet
Manu Kumar  - Junior Company – Dutch National Ballet – Amsterdam
Mitsuki Noda -  Silesian Opera – Poland in Bytom
Vince Koffijberg - Hong Kong Ballet
Yuka Masumoto - Junior Company – Dutch National Ballet – Amsterdam

Study year 2015-2016
Moving up from the first or second year of the Junior Company:
Joey Massarelli - Het Nationale Ballet, élève
Daniel Robert Silva - Het Nationale Ballet, élève
Clara Superfine - Het Nationale Ballet, élève
Emilie G. Tassinari - Het Nationale Ballet, élève
Giovanni Princic - Het Nationale Ballet, élève

Melissa Chapski - Junior Company Het Nationale Ballet, 2e jaar
Theo Duff-Grant - Junior Company Het Nationale Ballet, 2e jaar
Priscylla Gallo - Junior Company Het Nationale Ballet, 2e jaar
Hannah Williams - Junior Company Het Nationale Ballet, 2e jaar
Belle Beasley - Junior Company Zürich Ballett

Contracts BA students
Tim van Poucke - Junior Company Het Nationale Ballet, 1e jaar
Khayla Fitzpatrick - Junior Company Het Nationale Ballet, 1e jaar
Anna Bekirova - Arts Umbrella, Vancouver
Antoine Le Moal - Béjart Ballet Lausanne, apprentice
Clement Guillaume - Columbia Classical Ballet, Verenigde Staten
Patryk Lempicki - Columbia Classical Ballet, Verenigde Staten
Dex van ter Meij - Arts Umbrella, Vancouver
Cristina Pastore - Introdans
Julie Wittenberg - Ballet West, stagiaire

Contracts Trainees
Jacob Roter - Junior Company Het Nationale Ballet, 1e jaar
Portia Adams - Béjart Ballet Lausanne
Sara Barbieri- Marijinsky Ballet, Primorsky Stage
Tiago Barreiros - Introdans
Lauma Berga - Fins Nationaal Ballet, corps de ballet
Dorian Browne - Béjart Ballet Lausanne
Simon Catonnet- Ballet du Capitole, Toulouse
Taylor Ciampi - The National Ballet of Canada, apprentice
Brandon Demmers - Junior Company Bayerische Staatsballett, 2e jaar
Nina Dijkman - Augsburg Ballett, corps de ballet
Toon Lobach - Nederlands Dans Theater 2
Gaetano Signorelli - Junior Company Zürich Ballett
Kayla-Maree Tarontolo - Scottish Ballet, corps de ballet
Koyo Yanagishima - Columbia Classical Ballet, Verenigde Staten

2014-2015
Aaron Walker - Introdans
Dan Ozeri - Israel Ballet
Laura Atencio - Noord Boheems Theater voor Opera en Ballet
Brandon Demmers -Bayerische Staatsoper, junior company (stage)
Hayden Idrus - Introdans
Belle Beasley - HNB Junior Company 1ste jaar
Antonio Martinez Cegarra - HNB Junior Company 1ste jaar
Theo Duff-Grant - HNB Junior Company 1ste jaar
Alberto Tardanico - Introdans
Hannah William - Het Nationale Ballet, (productie Giselle)
Thea Barnwell - Het Nationale Ballet, (productie Giselle)
Hikari Kushiro - Alberta Ballet II, junior company

Contracts Dutch National Ballet Academy & Junior Company
Lisanne Kottenhagen - HNB Junior Company, 2de jaar
Thomas van Damme - HNB Junior Company, 2de jaar
Cristiano Principato - HNB Junior Company, 2de jaar
Emilie Gellerani-Tassinari - HNB Junior Company, 2de jaar
Riho Sakamoto  Het Nationale Ballet
Yuanyan Zhang - Het Nationale Ballet
Bart Engelen -Nationaal Ballet van Noorwegen, junior company
Ryosuke Morimoto - Nationaal Ballet van Hongarije
Nancy Burer - Het Nationale Ballet
Martin ten Kortenaar - Het Nationale Ballet
Veronika Verterich - Stuttgarter Ballett

Share